Answer:
0.52= 52/100= 0.52
Step-by-step explanation:
25 cents plus 5 cents is 30 cents plus 2 dimes which is 10cents each gets is 50 cents plus 2 penny's that are 1cent each is 52cents
If the scale factor of a figure is 6, what is the new length of the enlarged figure matched to the length of the
orginal?
Answer:
1=6
7=42
2.5=15
5=30
Step-by-step explanation:
Multiply each original value by the scale factor
1×6=6
7×6=42
2.5×6=15 (2×6 + 6×0.5)
5×6=30
Answer:
Original: 5 cm = Enlarged: 30 cm
Original: 7 cm = Enlarged: 42 cm
Original: 2.5 cm = Enlarged: 15 cm
Original: 1 cm = Enlarged: 6 cm
Step-by-step explanation:
Edg Warm-up answer 2021
Based on the model, approximately how many customers will be on the restaurant when there are 10 cars parked in the restaurant’s parking lot?
A - 7
B - 23
C - 12
D - 28
Answer:
23
Step-by-step explanation:
From the graph, derive the best fit equation :
Using the points ;
(0,2.5) (100 ,35)
x1 = 0 ; y1 = 2.5 ; x2 = 100 ; y2 = 35
Slope formula, m = (y2-y1)/(x2-x1)
m = (35-2.5)/(100-0)
m= (32.5)/100
m = 0.325
The y intercept, value on the graph where best fit line crosses the y axis = 2.5
The equation :
y = mx + c
c = intercept ; m = slope
y = 0.325x + 2.5
y = Number of cars
x = number of customers
The number of customers if there are 10 cars parked :
10 = 0.325x + 2.5
10 - 2.5 = 0.325x
7.5 = 0.325x
x = 7.5 / 0.325
x = 23.076
x = 23
PLEASE HELP IM USING ALL MY POINT'S PLEASE HELP ME
Answer:
какие
Step-by-step explanation:
Algebraically, find all remaining zeros of f(x) = 8x^3 - 6x^2-36x +27 in simplest form.
SHOW STEPS PLS
Answer:
[tex]x=-\frac{3\sqrt{2}}{2},\frac{3}{4},\frac{3\sqrt{2} }{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Given expression is,
f(x) = 8x³ - 6x² - 36x + 27
For zeros of the function,
f(x) = 0
8x³ - 6x² - 36x + 27 = 0
2x²(4x - 3) - 9(4x - 3) = 0
(2x² - 9)(4x - 3) = 0
(2x² - 9) = 0
x² = [tex]\frac{9}{2}[/tex]
x = [tex]\pm\frac{3}{\sqrt{2}}[/tex]
x = [tex]\pm \frac{3\sqrt{2}}{2}[/tex]
Or (4x - 3) = 0
x = [tex]\frac{3}{4}[/tex]
Therefore, all zeros of the given functions are [tex]x=-\frac{3\sqrt{2}}{2},\frac{3}{4},\frac{3\sqrt{2} }{2}[/tex].
Solve the compound inequality. 3x+2>2x−4>x−12
Answer:
x > -6
Step-by-step explanation:
What is the difference (6 + 9i) - (12 - 15i)?
Answer:
- 6 + 24 i
Step-by-step explanation:
Use distributive property to remove parentheses and then combine like terms:
6 + 9i - 12 + 15 i = - 6 + 24 i
can someone plz help me ASAP??? my hw in hard and I don't get it
9514 1404 393
Answer:
see attachments
Step-by-step explanation:
These are "one-step" equations.
To solve the ones involving addition or subtraction, identify the constant on the same side with the variable. Add its opposite to both sides.
To solve the ones involving multiplication or division, identify the coefficient of the variable. Multiply both sides by its reciprocal (or, equivalently, divide by that coefficient).
Here are more details for the problems on the first page.
w +8 = -3 ⇒ w = -3 -8 = -11z +(-7) = -20 ⇒ z = -20 +7 = -131/5x = 11 ⇒ x = 5·11 = 551u = -88 ⇒ u = -88/11 = -81/9y = -2 ⇒ y = 9(-2) = -1812 +n = 7 ⇒ n = 7 -12 = -5q +(-4) = 8 ⇒ q = 8 +4 = 12_____
The second page is solved the same way. It is shown in the second attachment.
Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and
solve an equation to find how much Molly paid for
each apple.
Answer:
each apple is 0.45
Step-by-step explanation:
$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.
an object dropped from a height of 210ft will fall according to the equation h(t) =210-16t^2. how long will it take the object to reach the ground
Answer:
[tex]\sqrt{210/16}[/tex]
Step-by-step explanation:
By saying reach the ground, it means the altitude w[tex]\sqrt{}[/tex]ill be zero, so the equation will be: 210 - 16t^2 = 0
210 = 16t^2, t = [tex]\sqrt{210/16}[/tex]
helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
Answer:
use mathly and you don't need to download
simplify 6e - 9 +10e
Answer:
16e-9
Step-by-step explanation:
===============================================================
In order to simplify this expression, we need to combine like terms:-
[tex]\longrightarrow\sf{6e+10e-9}[/tex]
Add the e's:-
[tex]\longrightarrow\sf{16e-9}[/tex]
Are there any more like terms? No, because 16e and -9 aren't like terms.
====================================================
note:-Hope everything is clear; if you need any clarification/explanation, kindly let me know, and I will comment and/or edit my answer :)
Add -1 2/5 + 5???? Please I need answers ASAP
Which side is opposite angle 0? Which side is opposite angle w? I Which side is adjacent to angle o? Which side is adjacent to angle w? Which side is the hypotenuse?
Answer:
1=b
2=a
3=a
4=b
5=c............
Which is the net for this rectangular prism, ASAP, please.
Answer:
bottom right
Step-by-step explanation:
all of the others are the wrong shape or do not fully make the rectangle it is the bottom right one.
Are any of these a function
Answer:
Yes because the 1st and 3rd one are functions
Step-by-step explanation:
The quotient of 8 less than the profit, P, and 5
Answer:
(P - 8) / 5
I'm not sure exactly what you're asking for here, but I assume you want an equation that matches the statement. Hope this helps! :)
Can Somebody help me plz?
I think the answer MIGHT be c.
can someone plz help me
Answer:
A
Step-by-step explanation:
11.4-15.7=-4.3
Answer:
A.
Step-by-step explanation:
PLEASE HELP PLEASE 9. A lake has an average depth of 4 feet. A new dam has just been completed, and the average depth of the lake will increase by 1/2 day for the next 8 daysWhich table shows the relationship between the height of the lake y, and the number of days X
Answer:
B
Step-by-step explanation:
I had the same question
Points A and B have the same x-coordinates but opposite y-coordinates. How many units away are each of the points from the y-axis?
3
4
6
7
Answer:
Each point is 4 units away from the y-axis.
Step-by-step explanation:
Coordinates of point (x, y) defines the distance of the point from y-axis and x-axis.
x-coordinate → distance from the y-axis
y-coordinate → distance from x-axis
Coordinates of A → (-4, 3)
Coordinates of B → (-4, -3)
So both the points have same x-coordinates but opposite y-coordinates.
Therefore, each point is 4 units away from the y-axis.
A senior employee who works 16 hours earns $39.50 more than a junior employee who works 18 hours. The senior employee earns $14 per hour. What is the hourly pay for the junior employee in dollars and cents?
(IN A TEST)
Answer:hourly pay for the junior employee in dollars and cents=$10.25
Step-by-step explanation:
Step 1
Total amount senior employee is being paid = amount per hour x hours worked
= $14 × 16 = $224.00
Total amount of junior employee since he/ she collects $39.50 less than senior employee= $224.00 - $39.50
= $184.50
Step 2
hourly pay of junior colleague= Total pay of junior colleague/ Hours worked
=$184.50 / 18 hours
= $10.25 per hour
Given that log 2 = 0.3010 and log 3 = 0.4771, evaluate log√120 and leave your answer correct to four significant figure
Answer:
1.040
Step-by-step explanation:
log √(120)
= (1/2) log 120
120 = 2³ • 3 • 5
= 0.5(3 log 2 + log 3 + log 5)
Express log 5 in terms of log 2.
log 5 = log (10/2) = log 10 - log 2 = 1 - log 2
= 0.5(3 log 2 + log 3 + 1 - log 2)
= 0.5(2 log 2 + log 3 + 1)
= 0.5(2*0.3010 + 0.4771 + 1)
= 1.03955 or 1.040
Graph the line with y-intercept 7 and slope 1/2
Answer:
It's in the attached file :)
Step-by-step explanation:
A standard deck of 52 cards contains 4 suits: hearts, clubs, diamonds, and spades. Each suit contains cards numbered 2 through 10, a jack, a queen, a king, and an ace. Jacob Bearint decides to pick one card at random from a standard deck of 52 cards. What is the probability that the card Jacob chooses is either a four or a six? P ( 4 ∪ 6 ) =
Answer:
2 / 13
Step-by-step explanation:
Number of cards in a standard deck = 52
Number of 4's = 4 ( 1 for each suit)
Number of 6's = 4 (1 for each suit)
Probability, P = required outcome / Total possible outcomes
P(a 4) = 4 / 52 = 1/ 13
P(a 6) = 4 /52 = 1/13
Probability of either a 4 or a 6
P(a 4) + P(a 6)
1/13 + 1/13
= 2 / 13
The edge of a cube is 6 inches. What is the total surface area of the package?
Answer:
the answers is 216in²
help plz help plz if u are smart
in a group of children 3/5 like to play tennis if there are 25 children how many do not like tennis?
Element X is a radioactive isotope such that every 5 years, its mass decreases by half.
Given that the initial mass of a sample of Element X is 590 grams, how much of the
element would remain after 23 years, to the nearest whole number?
Answer: 24 grams of element would remain.
Step-by-step explanation:
Exponential function for decay:
[tex]f(x)=Ab^{\frac{x}{n}}[/tex] ....(i) , where A = initial value , b = decay factor, x = time , n= time per period
As per given,
A = 569 grams , [tex]b=\dfrac12[/tex]
n= 5 years, t = 23 years
Put all values in (i) , we get
[tex]f(23)=590(\dfrac12)^{\frac{23}{5}}\\\\\\=590\times 0.0412346222117\\\\=24.3284271049\approx 24[/tex]
Hence, after 23 years , 24 grams of element would remain.
Write two equivalent ratios for 6/5
Answer:
12/10, 18/15
Step-by-step explanation:
There you go!
Marlena has a bag of coins the bag contains 8 quarters 10 times 4 nickels + 2 pennies she would randomly select a coin from the bag what is the probability that Marlena will select and nickel
A) 1/12
B) 1/3
C) 1/6
D) 1/5
Plz help!!
Answer:
C) 1/6
Step-by-step explanation:
A probability is the number of desired outcomes divided by the number of total outcomes.
In this question:
We have 8 + 10 + 4 + 2 = 24 coins
Of those, 4 are nickels. So
[tex]p = \frac{4}{24} = \frac{1}{6}[/tex]
The correct option is given by option C.